Péče o tělo a duši s Janou Jarolímovou

Máš pocit, že v některých situacích přestáváš dýchat? Chceš se naučit lépe se propojovat se svým dechem?

V následujícím videu nalezneš několik praktických tipů, jak s dechem pracovat v každodenních situacích. 

Rozhovor vznikl v rámci IKIGAI výcviku a je zaměřen na jednoduché principy z reflexky a jógy, které můžeš snadno zakomponovat do svého života. 

Od 18. minuty se můžeš těšit na společnou prožitkovou techniku propojující dech a reflexní „bod C“:

Zvědomění si svého dechu přináší okysličení pro tělo, ale také zklidnění pro mysl. 

Vyzkoušej si následující 3 techniky a pozoruj, jaký rozdíl vnímáš mezi stavem před začátkem a po ukončení dechové techniky.

1. Dech se zádrží

Když cítíš, že se začínáš dostávat do tlaku nebo stresu, zhluboka a dlouze se nadechni, na chvilku zůstaň v zádrži, pak dlouze a intenzivně všechen přetlak vydechni. Potom teprve rozhodni o své reakci, co chceš skutečně udělat.

2. Dýchání 1:1

Nadechuj a vydechuj na stejný počet dob. Přidávej po jedné. 1 doba nádech, 1 výdech. 2 doby nádech, 2 výdech… postupně bude potřeba dýchat nejen do hrudníku, ale také do oblasti břicha, mezi žebra, do zad… Pokračuj, jak je ti to příjemné.

3. Dech s vizualizací

Rozhodni, kterou emoci chceš v sobě posílit (např. sebevědomí, klid, neutralitu, vyrovnanost… dle situace). Naciť, kde v těle tuto emoci cítíš. Postav se do pevného stoje, zavři si oči a tuto emoci pomocí dechu postupně roztáhni do celého těla a obal s ní celé tělo i okolo sebe.

Dechové techniky v praxi

Další dechové techniky pro tebe ráda vymyslím „na míru“ při našem setkání.